Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Základné informácie

      Obec Rumanová patrí k starým obciam Slovenska. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1156. V súčasnosti patrí medzi menšie obce Nitrianskeho okresu nachádzajúca sa v jeho západnej časti. Je hraničnou obcou Nitrianskeho, Trnavského a Galantského okresu. Nachádza sa 23 km od Nitry medzi obcami Rišňovce a Báb.
     Kataster obce o rozlohe 11 655 767 m² má nepravidelný tvar orientovaný severojužným smerom. Priemerná nadmorská výška je 160 m n. m. (najvyššie položené územie má nadmorskú výšku 224 m n. m. na východe územia, a najnižšia nadmorská výška sa nachádza na juhu katastra pri vyústení potoka a má hodnotu 148 m n. m.). Výškové rozpätie územia je 76 m. Obcou a jej parkom v centre obce preteká Rumanovský potok, vtekajúci mimo katastra do Jarčia, ľavého prítoku rieky Váh. Celý tok obecného potoka je zregulovaný. Z pravej strany pod ihriskom sa do potoka vlieva jeho pravý občasný prietok.
     V súčasnosti žije v obci 840 obyvateľov. Nachádza sa tu 293 rodinných domov a 35 bytov. 


Dominantou obce je neskoroklasicistický kaštieľ postavený v prvej polovici 19. storočia rodom Andrássy. Následne mal kaštieľ viacerých majiteľov – rod Esterházy, gróf Sechény, posledným majiteľom bol Maximilián Schwarz a Obchodná komora. Po zoštátnení v roku 1948 kaštieľ, park a priľahlé pozemky prebralo pre svoje účely školstvo. V roku 2001 prešiel do súkromných rúk. V súčasnosti je prázdny, bez využitia. Majitelia kaštieľa zriadili park, ktorý v minulosti slúžil len pre ich potešenie a potreby. V súčasnosti je využívaný občanmi, rodákmi a návštevníkmi ako miesto oddychu, relaxu a športu. Revitalizácia parku bola realizovaná v rokoch 2008 – 2010.


Najstaršou stavebnou pamiatkou v obci je kaplnka Ružencovej Panny Márie. Kaplnka bola pôvodne baroková, bez veže, postavená v prvej polovici 18. storočia. Spomína sa už v roku 1724 ako oratórium a dal ju postaviť miestny šľachtic – barón Gregor Hundrasy. Následne prešla prestavbami, hlavne v prvej polovici 19. storočia. V roku 1900 bola doplnená vstavanou vežou. Jednoloďový priestor kaplnky má polkruhový uzáver a rovný strop. Exteriér je členený lizelínovým orámovaním. Z toho istého obdobia pochádza socha Jána Nepomuckého postavená pri kaplnke. Dal ju postaviť v roku 1748 gróf Andrássy.


Ďalšou starou pamiatkou je kamenný kríž stojaci na hranici chotárov Rumanová – Báb pri štátnej ceste. Tento bol postavený v roku 1790. Za mienku stojí, že brest, pod ktorým sa nachádza má mať toľko rokov, čo kríž.


V minulosti Rumanovú navštevovali: Karel Čapek, Eduard Kohout, Hugo Haas, Václav Vydra, Adina Mandlová, Eliška Poznerová či maliar Alfred Justitz. Ten sa vyjadril: "...Lidé jsou hezcí, děti...Kraj je krásný, lyrický a může se stejně oprávněně říci, že má něco z toho, jak by člověk chtěl ilustrovat, muži, ženy, vše mnohem hezčí nežli na našem venkově, typičtější, pěkné oči, veselé a jiskřivé t bibli...Jak krásný je krásný den a dobře udělaný stoh obarvený přírodou..."
 

     V obci pôsobia rôzne športové a kultúrne organizácie a spolky ako  spevácky súbor dôchodcov Čerdavanka patriaca pod Jednotu dôchodcov Slovenska, Divadelná spoločnosť METEORIT, Športovo strelecký klub, Futbalový klub, Zväz záhradkárov, Občianske združenie RUMAN podporujúce rozvoj obce, Poľovnícke združenie a iné. V Rumanovej sa konajú pravidelné kultúrne podujatia, akými sú napríklad Fašiangový sprievod obcou, Veľká Noc, Deň matiek, Obecný ples, Turnaj vo varení golášu, Poľovnícky guláš, Partizánska vatra, Rumanovské hody, Príchod sv. Mikuláša, rôzne strelecké súťaže a športové turnaje. 

 


 
ÚvodÚvodná stránka